Od kilku lat na terenie całego kraju istnieją placówki, w których można dokonać elektronicznej rejestracji zwierząt, czyli czipowania. Są to mikroprocesory wielkości ziarnka ryżu z zakodowanym, indywidualnym numerem identyfikującym, który składa się z 15-cyfr. Mechanizm elektroniczny zamknięty jest w szklanej kapsule i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie zwierzęcia. Powłoka, która ma bezpośredni kontakt z organizmem jest sterylna i nie wywołuje reakcji uczulających. Całość odznacza się właściwościami antymigracyjnymi, dzięki czemu czip pozostaje w miejscu iniekcji i nie przemieszcza się po organizmie.
Czy warto czipować zwierzę?
Zabieg wywołać może lekkie uczucie dyskomfortu wywołane zastrzykiem. Nie niesie za sobą innych negatywnych skutków. Jednak, aby zabieg przyniósł faktyczne efekty należy dokonać rejestracji numeru identyfikacyjnego i przypisać go do właściciela w ogólnodostępnej bazie. Dopiero wówczas można zidentyfikować pupila i zwiększyć wielokrotnie szansę na jego powrót do domu. Wiele jednostek służb publicznych posiada urządzenia do odkodowania numeru identyfikacyjnego.
Warto wiedzieć:
- W Polsce nie ma jednej bazy, dlatego należy zarejestrować numer identyfikacyjny w jak największej ilości baz.
- Można zamieścić na obroży obok podstawowych danych informację, że pupil jest zachipowany. W naszym gabinecie korzystamy z Bazy Safe Animal, która jest największą i najbardziej aktualną w Polsce bazą danych.
Zachipowany obieżyświat
Regulacje w Unii Europejskiej, jak i poza nią nakładają na właścicieli psów i kotów określone wymagania, których spełnienie pozwala na podróżowanie z pupilem. Zwierzak musi posiadać:
- aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie,
- chip lub tatuaż identyfikacyjny,
- zwierzęcy paszport.
Każdy kraj może dodatkowo wystosować regulacje obowiązujące wjeżdżających i wyjeżdżających ze zwierzętami.
Starając się o wydanie paszportu dla pupila należy w pierwszej kolejności zatroszczyć się o nadanie mu numeru identyfikacyjnego (chip lub tatuaż). Dokument wyrabiają lecznice weterynaryjne, które powinny zawierać następujące dane:
- datę ostatniego szczepienia przeciw wściekliźnie,
- datę zabiegu chipowania i numer identyfikacyjny,
W przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii, Finlandii i Szwecji – zaświadczenie o odrobaczaniu, dodatkowe zaświadczenie o leczeniu przeciw kleszczom dla podróżujących do Irlandii i na Maltę.